Grupy taryfowe – co to takiego? 

Pojęcie grupa taryfowa oznacza grupę odbiorców kupujących energię elektryczną lub korzystających z usługi przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, albo usługi kompleksowej, dla których stosuje się jeden zestaw cen lub stawek opłat i warunków ich stosowania. W Polsce odbiorcy energii mogą korzystać z różnych dostępnych taryf prądu przeznaczonych dla danego segmentu odbiorców. 

Grupy taryfowe gazu


Kryteria grup taryfowych gazu.
W przypadku gazu, do kryteriów ustalania grupy taryfowej należą: 

  • miejsce odbioru paliwa gazowego – według Operatora, z Sieci którego następuje pobór,
  • rodzaj pobieranego paliwa gazowego – gaz wysokometanowy, gaz zaazotowany, gaz propan – butan – powietrze lub gaz propan – butan – rozprężony,
  • roczna ilości pobieranego paliwa gazowego – dla Odbiorców pobierających paliwa gazowe w ilościach do 110 kWh/h.

Rodzaje grup taryfowych

Taryfa W-1

Taryfa W-1 przeznaczona jest taryfą przygotowaną z myślą o odbiorcach indywidualnych,zużywających najmniej gazu, przeznaczona jest dla konsumentów, którzy zużywają rocznie nie więcej 3350 kWh. Taryfa W-1 jest jest więc idealna dla osób, które nie ogrzewają domu gazem, a tylko korzystają z jakiegoś urządzenia gazowego np. kuchenki gazowej. Dla klientów dostępna jest taryfa W-1 w różnych opcjach. Taka taryfa przewiduje tylko jeden odczyt gazu w ciągu roku umownego.

Faktury – prognozy przychodzą co 2 miesiące i w takim cyklu się je opłaca. Faktura rozliczeniowa jest natomiast wystawiana tylko raz lub 2 w roku, po odczycie licznika. W taryfie W mamy też opcję W-1.12T. W tym przypadku następuje jeden odczyt gazu w roku umownym, a faktura wystawiana jest co miesiąc. Użytkownik musi zgłosić stan gazomierza raz w miesiącu.

Taryfa W-2

Taryfa W-2 sprawdzi się w gospodarstwach, w których zużywa się  3350 kWh/rok – 13350 kWh/rok gazu. To przedział wystarczający do obsługi 2 urządzeń – np. kuchni i piecyka gazowego. Modele rozliczeń są takie same jak w taryfie W-1.

Taryfa W-3

W-3 to grupa taryfowa dla odbiorców, którzy w ciągu roku zużywają gaz ziemny w granicach 13350 kWh/rok – 88900 kWh/rok. Ta grupa taryfowa przeznaczona dla tych osób, które korzystają z gazu nie tylko do gotowania, ale także ogrzewają za jego pomocą swoją nieruchomość. W tej taryfie model rozliczeń wygląda tak samo jak w taryfach W-1 i W-2, z tą różnicą, że inne są cykle odczytów. Taryfa W-3.6 wiąże się z sześcioma pomiarami, a W-3.9 z dziewięcioma pomiarami. Faktury wystawiane są i opłacane co 2 miesiące. Istnieje jeszcze wariant W-3.12T, który przewiduje sześć odczytów gazu w roku umownym, ale faktura wystawiana jest raz w miesiącu i raz w miesiącu użytkownik zgłasza stan gazomierza.

Taryfa W-4

Grupa taryfowa W-4 powstała z myślą o tych, wszystkich,  którzy rocznie zużywają ponad 88900 kWh/rok gazu. Odczyty i płatności następują tu co miesiąc.

Grupy taryfowe energii elektrycznej

W Polsce istnieje podział na 4 grupy taryfowe. Funkcjonuje on od wielu lat i dzieli odbiorców ze względu na rodzaj prowadzonej przez nich działalności, uwzględniając przy tym linii dostarczającej prąd.

Grupa taryf G – to najpopularniejsza taryfa stworzona z myślą o indywidualnych odbiorcach. Obejmuje różne typy taryf przeznaczone dla gospodarstw domowych, korzystamy z niej wszyscy w naszych domach i mieszkaniach. 

Grupa taryf C –przewidziana jest dla przedsiębiorstw, do których dostarczany jest prąd z linii niskiego napięcia, korzystają z niej firmy o stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniu na energię. 

Grupa taryf B – taryfa stworzona z myślą o dużych przedsiębiorstwach, które mają większe zapotrzebowanie na energię; prąd do takich miejsc  jest dostarczany przez linię średniego napięcia.Grupa taryf A – w ramach tej taryfy dostarcza się prąd dla podmiotów o dużym zapotrzebowaniu na energię, takich jak np. kopalnie czy fabryki. Prąd dostarczany jest przez linię wysokiego napięcia.

Rodzaje taryf prądu

Poza grupami taryf prądu, istnieją jeszcze ich rodzaje. Oznaczenie taryf składa się z kilku znaków.
Składowe takiego oznaczenia to:
Grupa taryfowa / Moc umowna / Liczba stref czasowych / Metoda rozliczenia stref czasowych

Oznaczenia taryf prądu

Przykładowy zapis takiego oznaczenia to np.:
G12w, gdzie:
G – oznacza taryfę G, dla odbiorców indywidualnych
12- wskazuje na taryfę o mocy poniżej 40 kW i rozliczenie w oparciu o dwie strefy czasowe

w – rozliczenie w oparciu o dni tygodnia – dni powszednie i weekend

Skąd wiadomo jak czytać rodzaje taryf? To proste, wystarczy wiedzieć, że: 

  • pierwsza, wielka litera (G, C, B lub A) oznacza taryfę prądu (dla odbiorców indywidualnych lub firm – w zależności od ich wielkości)
  • cyfra (1 lub 2) oznacza moc umowną, 1 – moc do 40 k, 2- moc powyżej 40 kW
  • małe litery (a, b lub w) wskazują metody rozliczenia taryf.

Musimy tu wiedzieć, że:
a wskazuje na wydzielenie w taryfie strefy przypadającej na godziny szczytu oraz godziny poza szczytem. Godziny te są umowne, różni dostawcy energii mogą podawać różne godziny szczytu;

b wskazuje na wydzielenie taryfy nocnej i taryfy dziennej.Tutaj również dostawcy mogą indywidualnie ustalić, które godziny traktuje się jako dzienne,  a które jako nocne;

w wskazuje natomiast na zróżnicowanie cen w ciągu tygodnia, z rozróżnieniem na dni powszednie i weekendy.

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email