Ekologiczne źródła ciepła – co to takiego?
Ekologiczne źródła ciepła to wszystkie takie metody ogrzewania, które są przyjazne środowisku i przyczyniają się do mniejszego zanieczyszczenia powietrza. Należą do nich wszystkie formy ogrzewania wynikające z użytkowania odnawialnych źródeł energii, ale także ogrzewanie paliwami stałymi o mniejszej emisji spalin (np, pellet, ekogroszek) oraz gazem i olejem.
Rodzaje ekologicznych źródeł ciepła
Pompa ciepła
Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest używanie w domu pompy ciepła. Odbiera ona energię z gruntu, wody lub powietrza i używa jej do ogrzewania domu oraz wody użytkowej. jest urządzeniem grzewczym, oddającym energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Jest to ekologiczne źródło ciepła, pozyskujące nawet 75 proc. energii ze środowiska naturalnego. Więcej o pompach ciepła systemie źródła ciepła krąży ciecz o niskiej temperaturze zamarzania, najczęściej glikol, czyli woda zmieszana ze środkiem przeciwzamarzaniowym. Ciecz ta absorbuje ciepło z otoczenia, np. z gruntu lub wód gruntowych, i transportuje je do pompy ciepła.
Więcej o pompach ciepła przeczytasz w naszym poradniku (link).
Pompa ciepła jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym.
Piece elektrodowe
To na razie mało popularny w Polsce sposób ogrzewania domów. Kotły elektrodowe to innowacyjne, ekologiczne i niskoemisyjne urządzenie, dzięki któremu można ogrzać dom oraz ciepłą wodę użytkową. W trakcie pracy kotła elektrodowego następuje zjawisko fizyczne zwane elektrolizą, które zamienia energię elektryczną na cieplną. Potrzebna jest do tego oczywiście energia elektryczna, ale jeśli pozyskamy ją tanio (np. dzięki panelom fotowoltaicznym) sama metoda ogrzewania również okaże się bardzo tania.
Ekologiczne paliwa
Do ekologicznych form ogrzewania zaliczymy również ogrzewania domu ekopaliwami. Może być to biomasa różnego rodzaju oraz paliwa, podczas spalania których ograniczona jest emisja dwutlenku węgla, np. ekogroszek czy gaz.