
Kaloryczność – co to takiego?
Wartość opałowa ekogroszku czy węgla kamiennego to innymi słowy ilość energii, którą możemy pozyskać z danej jednostki masy paliwa.
W przypadku ekogroszku i węgla kamiennego stosuje się przelicznik na kilogram masy opału. Kaloryczność węgla określa się w milidżulach, zatem wartość opałowa będzie posiadała przelicznik MJ/kg.
Warto pamiętać, że im większa kaloryczność ekogroszku czy kaloryczność węgla, tym mniejsze zużycie paliwa potrzebnego do ogrzania budynku. Piece na ekogroszek z podajnikiem i piece na ekogroszek bez podajnika, zasilane kalorycznym paliwem nie wymagają tak częstego dokładania opału. Nie musimy też poświęcać tak dużej powierzchni magazynowej przeznaczonej do przechowywania ekogroszku.
Ze względu na swoje właściwości ekogroszek i węgiel o wyższej kaloryczności okazują się nieco droższe w zakupie.
Kaloryczność węgla
Węgiel różnego rodzaju ma różne parametry. Najgorzej wypada węgiel brunatny. Średnia energetyczność węgla wynosi jedynie 10 MJ/kg. Wartość kaloryczna węgla kamiennego, nawet tego taniego, o słabszej jakości, prezentuje się zupełnie inaczej, jest on ponad dwukrotnie bardziej kaloryczny niż węgiel brunatny. Węgiel kamienny ma wartość kaloryczną zbliżoną do ekogroszku i nie może być niższa niż ok. 22 – 24 MJ/kg – taką wartość posiada najtańszy węgiel. Wartość kaloryczna węgla średniej jakości wynosi i 25 – 27 MJ/kg, a węgla bardzo dobrej jakości około 29 MJ/kg.
Kaloryczność ekogroszku
Tak jak w przypadku innych paliw wartość opałowa ekogroszku zależy od gatunku opału. Im gorszy i tańszy produkt, tym niższa kaloryczności. I tak tani ekogroszek będzie miał wartość opałową od 24 do 26 MJ/kg. Jak w przypadku węgla kamiennego dobrej jakości ekogroszek ma wartość około 29-30 MJ/kg.
Kaloryczność gazu
Paliwa płynne mają wyższą wartość opałową niż paliwa stałe. Kaloryczność dobrej jakości gazu wynosi około 40 MJ/kg.