Ekogroszek – co to takiego?
Ekogroszek to paliwo stałe uzyskiwane z węgla kamiennego lub brunatnego, przeznaczone do stosowania w specjalnych kotłach grzewczych. Jego nazwa wzięła się od połączenia “groszku”, co ma oddawać fakt, że są to małe/drobne kawałki węgla i przedrostka “eko”, co nawiązuje do ekologii. Czym różni się ekogroszek od tradycyjnego węgla i dlaczego jest bardziej ekologiczny? Ekogroszek to po prostu produkt uboczny, który powstaje podczas transportu i wydobycia węgla kamiennego lub brunatnego. Dawniej uznawany był za materiał opałowy gorszej jakości. Z czasem zauważono jednak, że jego kaloryczność nie jest wcale niższa, a podczas spalania drobnych elementów powstaje mniej zanieczyszczeń. Okazało się, że choć tańszy niż tradycyjny węgiel, wcale nie jest mniej wydajny.
Dobry ekogroszek czyli jaki? – parametry dobrego ekogroszku
Ekogroszek dobrej jakości pali się długo, a co za tym idzie, dostarcza dużo ciepła. Ekogroszek dopuszczony do sprzedaży musi spełniać określone normy. Wielkość “groszków” to 5 – 25 mm, aby osiągnąć taki efekt kruszy się płukany węgiel energetyczny typu 31.2 do określonych rozmiarów i przesiewa go na odpowiednich sitach. Ekogroszek musi być wysokokaloryczny i mieć wysoką wartość opałową, nie mniejszą niż 24MJ/kg oraz niską zawartość siarki (poniżej 1,2 proc.), a jego wilgoć nie może być wyższa niż 15 proc.
Dobry ekogroszek charakteryzuje się też niewielką spiekalnością (współczynnik RI poniżej 25), a po spaleniu zostaje niewielka ilość popiołu (mniej niż 12 proc.). Dobry ekogroszek nie powinien zawierać kamienia, węgla brunatnego ani wyższej niż dopuszczalna norma ilości podziarna (drobinek przedostających się przez najmniejsze otwory sit) i nadziarna (dużych elementów, które zostają na największych sitach).
Ekogroszek a węgiel
Ekogroszek ma dwie przewagi nad węglem. Po pierwsze jest to znacznie bardziej ekonomiczny rodzaj paliwa niż klasyczny węgiel, odznacza się bardzo wysoką kalorycznością, sięgającą nawet 29 MJ/kg, a jednocześnie niską zawartością substancji niepalnych, czyli popiołu. Oznacza to, że spala się po prostu większa jego część. Drugą wielką zaletę ekogroszku jest ekologia. W czasie spalania ekogroszku emisja gazów cieplarnianych jest kilka razy niższa niż normy wymagane przez Unię Europejską. Natomiast sam proces spalania jest całkowicie bezdymny.
Ekogroszek ceny
Ogrzewanie domu ekogroszkiem to jeden z najtańszych sposobów ogrzewania, który dodatkowo nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Ceny ekogroszku wahają się w zależności od regionu, sposobu pakowania i parametrów. Ceny za tonę na początku sezonu grzewczego (dane na wrzesień 2021 r.) wahają się w przedziale około 850 – 1.850 zł za tonę, średnio 1.350 zł za tonę ekogroszku.
Ekogroszek – kiedy zakaz palenia?
W Polsce coraz częściej mówi się o zakazie palenia paliwami stałymi w budynkach jednorodzinnych. Uchwała antysmogowa obowiązuje na Mazowszu, od 2030 r. obowiązywałby zakaz palenia paliwami stałymi (np. drewnem węglem i pelletem). Ten zakaz ma obowiązywać w 9 podwarszawskich powiatach, w których stan powietrza jest najgorszy. Rząd nie zapowiada zmian, które miałyby wprowadzić zakaz ogrzewania ekogroszkiem w całym kraju. Ministerstwo Środowiska i Klimatu przygotowuje ustawę, na mocy której ekogroszek ma zniknąć z rynku, ale chodzi tu o… nazwę. Resort doszedł do wniosku, że ekogroszek nie powinien mieć w nazwie cząstki “eko”, będziemy kupować więc “groszek III”. Ustawa określa także nowe normy dla wilgotności i kaloryczności paliw stałych.
Na razie zakaz palenia ekogroszkiem nam nie grozi.