Centralne ogrzewanie – co to takiego?
Centralne ogrzewanie to system grzewczy, który charakteryzuje się tym, że ciepło wytwarzane w jednym miejscu, rozprowadzane jest za pomocą specjalnej instalacji po określonej powierzchni (np. domu jednorodzinnym.) W poszczególnych pomieszczeniach znajdują się odbiorniki ciepła (grzejniki), dzięki którym ciepło dociera wszędzie tam, gdzie chcemy.
Centralne ogrzewanie – z czego się składa?
Schemat centralnego ogrzewania jest prosty. Instalacja centralnego ogrzewania składa się z kotła, sieci przewodów i odbiorników ciepła.
Kocioł (nazywany często piecem) ustawiony jest w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu -kotłowni. (Współczesne kotły są stosunkowo niewielkich rozmiarów, wyglądają estetycznie, a jeśli nie ogrzewamy domu paliwem stałym, np. węglem lub drewnem nie generują nieporządku, często więc kotłownie łączy się we współczesnych domach z pralnią lub pomieszczeniem gospodarczym). W kotle następuje spalanie wybranego paliwa, dzięki czemu wytwarzane jest ciepło. Ciepło to jest następnie rozprowadzane poprzez sieć przewodów (rury) po całym domu. Jeśli budynek ma więcej niż jedną kondygnację musi posiadać piony. Z przewodów ciepło trafia do odbiorników ciepła czyli grzejników, dzięki którym ogrzewamy poszczególne pomieszczenia. Grzejniki mogą być wykonane z różnych materiałów, np. stali lub aluminium i posiadać różny kształt.
Centralne ogrzewanie – jakie paliwo?
Decydując się na instalację centralnego ogrzewania musimy podjąć decyzję jakim paliwem chcemy ogrzewać nasz dom. Należy wziąć tu pod uwagę kilka czynników. Ważne będą m.in.: ekonomia, ekologia i łatwość użytkowania. Szczegółowe informacje o kosztach ogrzewania domu różnymi metodami znajdziesz w naszym poradniku (link).
Centralne ogrzewanie bez grzejników
Choć współczesne grzejniki przybierają różne formy i kształty, a nawet są dostępne w różnych kolorach, a wielu właścicieli domów traktuje je element dekoracyjny, niektórzy chcieliby w ogóle z nich zrezygnować. Centralne ogrzewanie daje taką możliwość. Zamiast grzejników możemy umieścić w domu instalację ogrzewania podłogowego. Decyzję o ogrzewaniu podłogowym trzeba podjąć już w czasie budowy, analizując przy tym różne aspekty, np. to, jakiego rodzaju podłogi chcemy położyć w naszym domu.