Biomasa – co to takiego? 
W szerokim, najbardziej ogólnym pojęciu biomasa to cała istniejąca na naszej planecie materia organiczna – zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, która ulega biodegradacji. Są to więc odpadki z gospodarstw domowych, wszelkie odpady zielone (np. skoszona trawa) ulegające biodegradacji odpady komunalne i przemysłowe, biogazy, drewno odpadowe i o niskiej jakości technologicznej, ścieki i osady, a nawet  odchody i tłuszcze zwierzęce. Do biomasy zaliczymy też oleje roślinne, rośliny hodowane w celu pozyskania energii, np. wodorosty, drzewa, rośliny takie jak róża wielokwiatowa, topinambur, wierzba wiciowa i trawy wieloletnie. 

Biomasa – sposób na tanie ogrzewanie

W ujęciu energetycznym biomasa to jest odnawialnym i tanim sposobem uzyskiwania energii służącej do ogrzewania zarówno domów jednorodzinnych jak i dużych obiektów. Biomasa, która nadaje się do bezpośredniego spalania służy jako opał, inne jej rodzaje przetwarzane są na biopaliwa.

Biomasa – rodzaje

Do najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych rodzajów biomasy należą: 

  • Drewno odpadowe – może być to drewno z rozbiórki budynków drewnianych (domów, stodół, szop), mogą być to odpady drzewne powstające w przemyśle drzewnym (szacuje się, że mogą stanowić nawet 60% pierwotnej masy drewna), odpady z budownictwa, kolejnictwa, przemysłu papierniczego.
    Odpady drewniane spala się w kotłach lub wykorzystuje do produkcji peletu. 
  • Drewno z plantacji energetycznych – biomasa, która zostaje wyhodowana z myślą o ogrzewnictwie, w Polsce najbardziej popularne są plantacje wierzby i topoli. 
  • Słoma – może być to słoma zbóż różnego rodzaju, w przemyśle energetycznym wykorzystywana jest zarówno słoma żółta – zbierana krótko po ścięciu zboża, jak i słoma szara, która dłuższy czas zalegała na polach.
  • Olej rzepakowy – rzepak jest bardzo kalorycznym paliwem roślinnym, wytwarzany z niego olej ma zbliżoną wartość opałową do oleju opałowego, ma wysoką wartość opałową. Aby efektywnie ogrzewać olejem rzepakowych, trzeba zastosować odpowiednie palniki, przystosowane do tego rodzaju paliwa. 

Biomasa a ekologia

Ogrzewanie biomasą jest przyjazne dla środowiska. Wykorzystanie tego źródła energii odnawialnej zmniejsza emisję zanieczyszczeń do atmosfery, np. gazu cieplarnianego – dwutlenku węgla, bo jego bilans jest zerowy przy energetycznym przetwarzaniu biomasy. Użycie biomasy ogranicza wydobycie paliw złóż i ich transport, co również jest działaniem proekologicznym.

Biomasa wady i zalety

Używanie biomasy do ogrzewania niesie za sobą wiele korzyści. Do zalet biomasy należy zaliczyć przede wszystkim fakt, że jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne, pozwala ograniczyć produkcję szkodliwych dla środowiska gazów, pozwala redukować ilość odpadów oraz zagospodarować niewykorzystane produkty roślinne. Biomasa jest też tania. Jej wadą jest stosunkowo niska kaloryczność i duża wilgotność.

Biomasa cena za tonę

Ceny biomasy zależą od jej rodzaju. W listopadzie 2021 r. za tonę pelletu (w zależności od klasy drewna) trzeba było zapłacić między 500 a 1.100 zł.


Metr sześcienny zrębku z wierzby energetycznej kosztował 100 zł.

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email